Aktivity fakulty

Výstava: Nearly true tales & short stories

Martin JOMBÍK (SK)

NEARLY TRUE TALES & SHORT STORIES

 

Samostatná výstava slovenského vizuálneho umelca - fotografa Martina Jombíka (*1987) predstavuje jeho aktuálnu tvorbu z obdobia 2020 – 2024. Vo svojej tvorbe Jombík reflektuje sociálnu, dobovú a personalizovanú identitu človeka a prostredia, ktoré spoluutvára s dôrazom na osobnú a kolektívnu pamäť. V centre záujmu autora stojí aj analytický prístup k médiu fotografie dnes. Prejavuje sa permanentným skúmaním meniacej sa povahy a nových technologických aspektov fotografie, pričom ich zvláštne aplikuje. Všetky postupy digitálneho a postdigitálneho zobrazovania vracia Jombík do analógovej podoby. Refotografiou alebo metódou gestickej krkváže fotografií a ich prefotením do plošnej formy. Jeho gesto vychádza pritom z povahy doby, ktorú prežívame ako rýchlu, fluidnú a sublimatívnu.

Aktuálne Jombík pracuje s novými možnosťami AI technológie. Výstava premiérovo prezentuje dva rozsiahle cykly postfotografií, generovaných na základe autorského konceptu pomocou AI. Cyklus polaroidových snímok s názvom Snapshot 2.0 (instax, 2024) zobrazuje rad generovaných tvári a situácií na základe určitých dobových indícií a epistém. Ide o obdobie 80. rokov 20. storočia v kontexte bývalého Československa v ére „rozvinutého“ socializmu. V tomto cykle pracuje autor ako sociálny antropológ a súčasne archeológ média fotografie. Pomocou AI generuje obrázky, ktoré klasickou cestou premieňa na „vieryhodné“ negatívy a analógové fotografie. Naratív týchto obrazov – simulakier - je kritikou pretrvávajúceho ostalgie a blednutia kolektívnej pamäti. Svojou výpovednou a zobrazovacou povahou sú to melancholické - akoby halucinačné - afotografie a predsa sa nám javia ako reálne. Predstavujú esenciu apatických, bezprizorných a unavených ľudí. Paralelne vznikal aj cyklus postdigitálnych farebných analógových fotografií Transgenerational sadnesses (2024 - 2025). Identita (nielen) mladých ľudí fascinovala umelca už v cykle Vreckové fetiše/Privátne utópie (2020), kde Jombík výrazovo kombinuje portrétny a dokumentárny štýl zobrazenia. Zachytáva pritom bizarné štylizácie a excentrické fetiše portrétovaných. Memorabilnú povahu majú podsvietené objekty s pásmi autorských negatívov Nota Bene, (2025) Vznikli kombináciou archívnych, aj veľmi starých negatívov umelca, a negatívov jeho nových cyklov, generovaných pomocou AI, ktoré takto uchoval do „archaickej“ podoby. Cyklus negatívov nesie muzeifikovanú podobu osobnej pamäte autora a súčasne poukazuje na krízu výsadnej „pravdivosti“ a dokumentárnosti média fotografie.

Zo starších diel Martina Jombíka výstava zahŕňa tri prepísané refotografie z cyklu Comebags (2000 - 2025), ktoré vznikali viacfázovo. Výstavu autora uzatvára osobitá komorná časť – akýsi kabinet kuriozít. Reportážne snímanie sa prelína s umeleckým zámerom v akcentovaní detailov s Vreckové Fetiše (od roku 2020,silver gelatine print)

Alena Vrbanová, kurátorka výstavy

Výstava: Komentár doby

Srdečne pozývame na vernisáž výstavy KOMENTÁR DOBY 📣
Výstava študentstva Akadémie umení v Banskej Bystrici, FVU.

Galéria 19, Lazaretská 19, Bratislava.
V piatok 6. decembra 2024 o 18:00h.

Vystavujúci autori:

Emília Farkašová
Viktória Gavláková

Matúš Gejdoš

Rebeka Kmeťová

Michaela Lengyelová

Jakub Mlynarčík

Miloš Mozdík

Jessica Mozgová

Zuzana Skybjaková

Viktória Szoó

Tomáš Varadzyn

Nikolas Žilovec

 

Kurátor výstavy: Matúš Maťátko

Výstava KOMENTÁR DOBY predstavuje kolektívnu tvorbu dvanástich študentov a študentiek študijného programu Maľba-Grafika z Fakulty výtvarných umení, Akadémie umení v Banskej Bystrici. Táto jedinečná prezentácia reflektuje aktuálne spoločensko-politicko-environmentálne otázky, pričom umelci vyjadrujú svoje postoje prostredníctvom angažovaného vizuálneho prejavu.
Kurátorom výstavy je Matúš Maťátko, výtvarník a pedagóg, ktorý vo svojej dizertačnej práci Znaky boja dlhodobo skúma angažované umenie. Tentoraz však konfrontuje svoj pohľad s pohľadmi nastupujúcej generácie mladých tvorcov a tvorkýň, ktorí prostredníctvom vlastnej kreativity a techniky sieťotlače odhaľujú svoje interpretácie dnešnej doby.
Tešíme sa na Vašu návštevu 🙂

Výstava: DEMO 21

Medzinárodné diskusné HUMAN FORUM o demokracii a ľudských právach, v spolupráci s Akadémiou umení v Banskej Bystrici, pripravilo sprievodný výstavný projekt v participácii so študentstvom Fakulty výtvarných umení. XI. ročník HUMAN FORUM ( 19. – 21. 11. 2024 ) má tému: Posilňovanie demokracie a občianskej spoločnosti v 21. storočí. Iniciátorom fóra je občianska platforma NIE V NAŠOM MESTE v Banskej Bystrici.

Názov výstavy: Demo 21

Kurátorka: Gabriela Birošová

Kokurátor: Matúš Maťátko

Vystavujú:

Alexander Boška

Alexandra Pradidová

Arnold Marcsa

Emília Farkašová

Jessica Mozgová

Matúš Gejdoš

Michaela Lengyelová

Pavol Šeliga

- - - - - - - - - - - - - -

Termín „demo“ z angl. slova „demonstration“ = „ukážka“, asociuje prvotinu mladej tvorby. Výstava je paralelou medzi demoverziou demokracie a autorstvom, ktoré je jej nositeľom.

Sieťotlač, kniha, veľkoformátová maľba, virtuálna realita, kombinované techniky, priestorová tvorba a video-art sú ťažiskom výstavného projektu Demo 21. Multimediálna a angažovaná tvorba študentstva umeleckej univerzity je reakciou na otvorenú výzvu, v ktorej sme hľadali diela, ktoré pomáhajú prehlbovať povedomie o základných hodnotách v demokratickej spoločnosti, a diela, ktoré vyzývajú k rešpektu a úcte voči ľudským právam. Hľadali sme tvorbu, ktorá scitlivuje a zároveň otvára otázky, poukazuje na nedostatky a negatívne spoločenské javy doma i v zahraničí, hľadá riešenia vrátane prevencie a deradikalizácie a prispieva k šíreniu tolerancie v spoločnosti.

Výstavný projekt sa nevyhýba kritickým otázkam ani polemikám, no zároveň ponúka priestor na diskusiu o tom, ako môže byť demokracia chápaná, udržateľná a praktizovaná novými generáciami, kde sa umenie stáva nástrojom pre vyjadrenie občianskej angažovanosti a reflexie. Demo 21 nie je len výstava, ale aj platforma pre spoločenský dialóg a premýšľanie o súčasnej podobe demokratických hodnôt.

- - - - - - - - - - - - - -

Vernisáž výstavy: 19. 11. 2024 o 18:30 za účasti rektora AU BB, Michala Murina.

Miesto konania: priestory obradnej siene historickej Radnice mesta Banská Bystrica, Námestie SNP 1, 974 01.

Výstava: Čas kostlivcov

Pozývame Vás na komentovanú prehliadku k výstave Matúša Maťátka s názvom Čas kostlivcov (Biela-Modrá-Červená epopej), ktoré sa uskutoční v piatok 15.11. o 18.00h v GJK, Koppelovej vile na Zelenom kríčku 3 v Trnave. ⚪🔵🔴🦴

Komentovaná prehliadka sa uskutoční za prítomnosti autora Matúša Maťátka a kurátora Vladimíra Beskida.

Individuálna výstava Matúša Maťátka (1984) v Trnave prináša silnú dávku súčasného vizuálneho jazyka, vyzývavú obrazovú inštaláciu ikonických obrazov a príbehov. Ide o programové budovanie encyklopedickej obrazárne, kde sú zaznamenané „zlomové“ historické udalosti a krízové momenty našich štátotvorných dejín a autorov ironický, až pichľavý humor. 😁

Matúš MAŤÁTKO (narodený 1984 v Bratislave), slovenský umelec a pedagóg, žije a tvorí v Bratislave. Je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ateliér voľnej grafiky a ilustrácie prof. Dušana Kállaya (2005 – 2011).

Viac informácii o výstave: https://www.gjk.sk/podujatie/matus-matatko-cas-kostlivcov-biela-modra-cervena-epopej

Viac informácii o autorovi: https://www.instagram.com/matatko.matus/?hl=cs

Tešíme sa na Vašu návštevu. 😊