Mgr. art. Eva Masaryková, ArtD.

 
Kancelária: č. dverí 109, budova ateliérov
Telefón: 048/4320 144
Email: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
 
Eva Masaryková je radená k autorom gendrovo citlivých výtvarných tendencií slovenského sochárstva. Študovala na bratislavskej Strednej umeleckopriemyselnej škole keramiku (1982 - 86) a keramiku a sochárstvo na Vysokej škole výtvarných umení v rokoch 1991 - 97. Štúdium v roku 2007 zavŕšila dizertačnou prácou pod názvom Vstup, vkročenie, obklopenie, prestúpenie, vtisnutie... o zmene telesného vnímania diela nových médií.
Pod vedením prof. J. Jankoviča sa behom štúdia sochárstva odklonila od tradičného sochárskeho uvažovania k neokonceptuálnemu pohľadu a vyjadrovaniu.
Od neokonceptuálneho objektu sa dostala k videu a videoinštalácii, ktorou sa zaoberá posledných pätnásť rokov. Jej práce berú do úvahy sociálny kontext, ako štvorkanálová videoinštalácia Cezseba/ Layers s Ľ. Sajkalovou a D. Matejom o osude 35 slovenských synagóg, realizovaná in situ pre šamorínsku synagógu v r. 2006. Iné jej témy sú intímne, vo videoinštaláciách reaguje na daný konkrétny priestor, priestoru s jeho špecifickými danosťami prispôsobuje svoj výtvarný zámer. Vytvára videoobjekty a objekt ako súčasť inštalácie.
V tvorbe sa nevyhýba odľahčenému pohľadu na problematiku, ready-made-u a novým sochárskym materiálom.
Okrem autorskej tvorby sa venuje organizačnej a kultúrnej aktivite na poli súčasného umenia, kurátorstvu a textom o umení. Je aktívnou a poprednou členkou sochárskych združení Cabeza Colectiva a Resculpture. sk, Asociácie sochárov.
Pedagogicky pôsobila v rokoch 2007 – 2010 na VŠVU v Bratislave a od roku 2012 ako odborná asistentka na Akadémii umení v Banskej Bystrici.
masarykova